1410 grunwald

– rocznik z przeszłości –

Umowa ostateczna

www.barometr-nieruchomosci.pl Osiedle NOVO

Ostatnim etapem zakupu nieruchomości od dewelopera jest podpisanie umowy ostatecznej. Umowa ta jest najlepszą gwarancją tego, że nieruchomość jest naszą własnością. Taki dokument spisuje się w zależności od rodzaju inwestycji. Jeśli nieruchomość dopiero powstaje, umowa ostateczna zostanie podpisana dopiero wtedy, gdy inwestycja będzie zakończona. Z kolei mieszkanie musi być oddane do użytkowania. Nieco inaczej przedstawiać się będą formalności w momencie gdy kupujemy gotową nieruchomość np. apartamenty warszawa mokotów.

W takiej sytuacji umowa ostateczna może zostać sporządzona po załatwieniu wszelkich formalności kredytowych. Deweloper również powinien spełnić kilka formalności w celu podpisania umowy ostatecznej. Do jednych z nich zalicza się wyodrębnienie danego lokalu. Większość inwestycji finansowana jest kredytem bankowym. W takiej sytuacji deweloper musi uzyskać pismo od banku informujące o tym, że dany lokal pozbawiony jest jakichkolwiek obciążeń. Umowa ostateczna podpisywana jest w obecności notariusza.

Koszty notarialne standardowe pokrywane są przez kupującego. W momencie gdy kupujący korzysta z kredytu hipotecznego, powinien pamiętać o założeniu księgi wieczystej nieruchomości. W księdze wieczystej będzie widniała informacja odnośnie obciążenia hipotecznego nieruchomości. Warto zastanowić się także nad ubezpieczeniem mieszkania. W szczególności dotyczy to takich zdarzeń, jak pożar czy zdarzenia losowe. Dzięki temu w razie wystąpienia zdarzenia możemy otrzymać wysokie odszkodowanie.