1410 grunwald

– rocznik z przeszłości –

Nadwaga – choroba cywilizacyjna

Nadwaga, która coraz częściej prowadzi do otyłości to już choroba cywilizacyjna. Cierpi na nią coraz więcej osób. Odpowiedzialne za nią jest złe odżywianie, w tym żywność wysoko przetworzona, tłusta i bardzo popularne fast food’y. Najadając się do syta niezdrowową żywnością organizm próbując się dostosować – rozciąga żołądek.

Tym sposobem potrzebuje do zapełnienia go coraz więcej jedzenia. Na domiar złego na ściankach żołądka, ale i w tętnicach i żyłach odkłada się szkodliwy tłuszcz. A stąd już krótka droga do wielu poważnych chorób. W wyniku nadwagi cierpi kręgosłup i stawy.

Człowiek otyły szybciej się męczy, przez co dochodzą problemy z oddychaniem. Nocą mogą występować bezdechy. Nawaga często idzie w parze z cholesterolem i tym samym chorobami serca. Nieleczona prowadzi do zawału i udaru.

Otyłe kobiety mogą mieć problemy w czasie miesiączkowania – przedłużone krwawienia. Także w ciąży ryzyko pojawienia się cukrzycy ciężarnych jest wyższe, a większość porodów u pacjentek z nadwagą kończy się cesarskim cięciem. Zdarza się też, że takie pacjentki częściej cierpią na bezpłodność lub zespół policystycznych jajników.  .

profilaktycznie.com.pl